tworzenie-stron

Artykuł dot. tematyki:
Projektowanie stron www, profesjonalne strony www, projekt strony www, strona www...Design stron www - wzór, dekoracja, plan

W dziedzinach użytkowych, design łączony jest z projektem, planem, stworzoną strukturą. Podobna kwestia dotyka praktycznie każdej dziedziny, dlaczego więc nie miałaby odnosić sie również do stron internetowych - również dotyczy i można powiedzieć, że to inne płaszczyzny życia codziennego zaczerpnęły określenie i praktyczne elementy z grafiki użytkowej. Albowiem działania dot. design sięgają dalekich czasów renesansu z wyszczególnieniem kwestii stricte wizualnych. Design to termin powszechnie związany z dziedzinami grafiki użytkowej i wzornictwa przemysłowego. Ma tak szerokie znaczenia jak: plan, rysunek stworzony dla pokazania wyglądu lub/i funkcji lub dowolnego obiektu zanim powstanie akt tworzenia danego planu / rysunku układ linii lub kształtów tworzących wzór lub dekorację, rezultat planu, intencji, zamiaru, rzecz projektowana. Rozpowszechniony w takich dziedzinach jak grafika użytkowa, projektowanie produktu/wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz multimedia, moda.

 

 

 

 

 

 

 

 

Początki designu

Początków procesów, w którym design wyłania się jako samodzielna dyscyplina zapewne należy szukać w Renesansie. Wtedy to pojawia się myśl o arti del disegno, tzn. o „sztukach rysunkowych”. Dzieje słowa design splatają się pod tym względem z dziejami samej tej dyscypliny. Angielskie słowo design wywodzi się bowiem z włoskiego disegno, pojęcia które pozwoliło po raz pierwszy w historii uchwycić pokrewieństwo architektury, malarstwa i rzeźby. Pamiętać jednak warto, że termin wówczas przez miał nie tylko znaczenie rysunku ale również projektu, zamiaru, koncepcji.

 

 

 

 

 

 

Podstawowe zasady design stron www…

Jako podstawowe zasady dobrego designu wymienia się: akcent, kontrast, balans, wyrównanie, powtórzenia i przepływ informacji. Każdy

projekt strony www

opiera się na tych zasadniczych regułach a im więcej czasu grafik poświęci na ich analizę tym lepszy będzie wynik końcowy.

Akcent - podkreślenie pewnych elementów

strony www

, polega na analizie zawartości strony, określeniu ważności poszczególnych elementów a następnie takim zaprojektowaniu strony www, aby zwrócić uwagę użytkownika na istotne elementy strony www. Natomiast ukrycie elementów koniecznych lecz o małym znaczeniu. Niebezpieczną pułapką może być chęć podkreślenia wielu lub wszystkich elementów co w efekcie kończy się tym, że na stronie www wszystkie detale mają tą samą wagę a co za tym idzie żaden z nich nie jest wyróżniony.

Kontrast - uwydatniona różnica między elementami graficznymi na stronie www. Służy do podkreślania i akcentowania wybranych fragmentów strony www. Detale o dużym kontraście są wyraźnie odrębne natomiast te o małym kontraście wyglądają podobnie i 'zlewają' się ze sobą. W webdesignie jest wiele metod na osiągnięcie kontrastu, niektóre z nich to różnice w kolorze, rozmiarze, pozycji, kroju lub wadze czcionki. Dzięki kontrastowi

strona www

nabiera wizualnej różnorodności i jest ciekawa dla oka. Dzięki niemu można również nadać wspominaną wcześniej hierarchię ważności poszczególnym blokom zawartym na stronie www. Należy mieć na uwadze, że kontrast jest narzędziem, którego używają wszyscy projektanci stron www – bardziej lub mniej świadomie. Sztuką jest umiejętne i przemyślane korzystanie z tego potężnego instrumentu.

Balans - główną ideą tutaj jest zwrócenie uwagi na to jak poszczególne elementy rozmieszczone są na stronie www i jak mają się do całkowitego rozłożenia wizualnej hierarchii. Balans ma wpływ na stabilność

strony www

przekłada się na postrzeganie projektu strony jako bardziej życzliwego i wygodniejszego w odbiorze. Jedną z metod na osiągnięcie wizualnego balansu jest symetryczność. Projekt strony www jest odbity lustrzanie według pewnej osi a osiągnięte w ten sposób dwie połowy mają tą samą wagę wizualną. Najczęściej stosowane jest odbicie w pionie przez co osiągamy dwie kolumny. Balans w designie jest elementem, który może przychodzić naturalnie i bez większego wysiłku jednak bardzo często jest przeoczany. Najczęściej spotykanym błędem jest umieszczanie ciężkich graficznie elementów tylko i wyłącznie u góry strony i pozostawianie reszty zupełnie bez grafiki co powoduję wrażenie 'zwisania' projektu.

Przyleganie - jest to położenie elementów w taki sposób aby ich krawędzie, brzegi pasowały do siebie lub przylegały. Bez przylegania elementy rozrzucone są po stronie www bez ładu, którego oko ludzkie poszukuje. Najprostszym przykładem jest przyleganie górnych krawędzi dwóch umieszczonych obok siebie kolumn lub też wyrównanie lewych krawędzi elementów umieszczonych jeden nad drugim. Dobrze zaprojektowana strona www może prezentować dużo bardziej złożone przykłady przylegania nawet między elementami oddalonymi od siebie. Często powodem dla którego uważamy

projekt strony www

za mało profesjonalny i niedopracowany jest brak wyrównania elementów. Prawidłowe technicznie projektowanie stron zaoszczędzić może dużo czasu przy późniejszym wcielaniu designu w życie podczas jego kodowania. Prawidłowe przyleganie elementów jest proste do osiągnięcia, wymaga odrobinę uwagi i staranności ale może stanowić różnicę między dopracowanym i profesjonalnym a niezdarnym projektem strony www. Z kolei taka różnica może przenieść się na popularność strony www lub w przypadku stron komercyjnych – korzyści finansowe.

Powtarzalność - reguła ta koncentruje się na tym jak poszczególne elementy designu powtarzane są na stronie www. Poprzez powtarzanie pewnych detali wizualnych możemy osiągnąć spójność projektu graficznego strony www. Detale te mogą przybierać różną formę. Może to być kolor, kształt, linia, czcionka, obraz czy temat. Jeśli w projekcie nie ma powtarzanych elementów nie osiągnie on spoistości.

Przepływ - ścieżka według której będzie biegł wzrok użytkownika, gdy po raz pierwszy odwiedzi stronę www. Przepływ ściśle związany jest z akcentem i kontrastem, dzięki nim pewne elementy są podkreślone i przyciągają uwagę gościa. Praktycznie cały projekt strony www sprowadza się do tego, jak użytkownik go odbierze. Dzięki odpowiedniemu

zaprojektowaniu strony www

i umieszczeniu elementów na stronie możemy przewidzieć w jakiej kolejności użytkownik będzie na nie patrzył. Mogą również pomóc w tym testy śledzenia wzroku lecz są one dość kosztowne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Projektując stronę www należy pamiętać o fakcie, że mimo pewnej kontroli nad ścieżką przebiegu wzroku użytkownika, ludzie mają wrodzone, naturalne przyzwyczajenia jak wspominany wcześniej przykład czytania od lewej do prawej strony z góry na dół. Tendencje takie należy wziąć pod uwagę i tak zaprojektować stronę www, aby kolejność postrzegania elementów była ułatwiona i stabilna.

 

 

 

Design a komunikaty stron internetowych...

Design używa komercyjnych, szeroko dostępnych środków komunikacji, może również nosić znamiona indywidualności. W obecnych czasach przy rozpowszechnionej wirtualnej rzeczywistości i powszechności użytkowania stron www, możemy odnosić samo twierdzenie design bezpośrednio do kwestii projektowej strony www. Design ma zawsze swój cel i funkcje. Uważa sie, że użyteczność stanowi główny cel designu - choć w innych dziedzinach może to być stwierdzenie zbyt pochopne - w sferze stron www - jest jak najbardziej oczywiste. Wiadomo bowiem, że choć obrazy potrafią mówić więcej niż słowa, sama grafika nie zastąpi kwestii informacyjnej, wzbogaci ją, przyciągnie uwagę, zatrzyma użytkownika, ale nie zastąpi pułapu informacyjnego. Tak więc design ówczesnych stron internetowych jest połączeniem estetyki z funkcjonalnością.

Rynek potrzeb a ich tworzenie...

Design nie jest odpowiedzią na zastane potrzeby, wręcz przeciwnie sam może tworzyć potrzeby i cele. Może spowodować, że nowo odkryta forma, która nie wypełnia jakiegoś zastanego braku, wniesie z sobą czy przybliży coś czego nieobecność stanie się brakiem (patrz design japoński, projektowanie ludzkich zachowań – „funkcja wynika z formy”). Tak więc nawet jeśli nie ma zapotrzebowania na nowe formy stron www - bo obecnie istniejące doskonale sie sprawdzają - nie jest to jednoznaczne z końcem kreatywności grafików. Doskonaląc swoje umiejętności i poszerzając perspektywy graficzne wciąż odnajdują nowe formy projektowe stron www i wprowadzają nowinki do stron www. Designe jest sprawą estetyki i funkcji - niech stanie się również przewodnikiem twojej strony www . Wypełnienie powyższych zaleceń może przekształcić projekt strony www dobry w kapitalny, który będzie przyjazny i wygodny dla użytkownika a także będzie wyzwalał pewne podświadome zachowania i reakcje mogące wpłynąć na korzyść właściciela strony www. Projekt strony www nie jest 'wykuty w kamieniu' i w każdej chwili można go zmienić ale idealnie jest trafić w sedno już przy pierwszym podejściu.

 
TWORZENIE STRON WWW Strona internetowa www, strony www pomaga budować wizerunek Twojej firmy oraz zapewni pozyskanie nowych kontaktów biznesowych
powrÓt do listy ARTYKUŁÓW
› projektowanie stron www
identyfikacja wizualna, tworzenie logo
strony www